Wrocławski Niezbędnik Senioralny

 

 

 

Droga Seniorko, drogi Seniorze!

W imieniu realizatorów projektu Wrocławski Niezbędnik Senioralny pragniemy zaprosić Cię
do udziału w bezpłatnych warsztatach, które realizujemy w ramach tej inicjatyw.

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu, a Twoja emerytura rozpoczęła się po 1 stycznia 2021 roku, to te zajęcia są właśnie dla Ciebie!

Dodatkowo, otrzymasz od nas gratis pakiet upominków przygotowanych przez przedsiębiorstwa społeczne, z którymi współpracujemy od wielu lat.

Więcej informacji o samym projekcie oraz o tym jak odebrać Wrocławski Niezbędnik Senioralny znajdziesz poniżej oraz na stronie wcrs.wroclaw.pl/niezbedniksenioralny

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W ramach projektu planujemy cykl spotkań podczas, których wyjaśnimy Ci między innymi jak się robi wiszące ogrody kokedama, nauczymy Cię jak uszyć torbę na zakupy oraz pokażemy jak rozluźnić ciało i umysł podczas zajęć z jogi na świeżym powietrzu.

Więc jeśli chcesz

zgłoś się do nas już dziś!

Poniżej opisy planowanych warsztatów:

1. NOTES

Zrób sobie notes”to warsztat wprowadzający w tajniki pracy introligatorskiej.
Jak zbudowana jest książka? Jakie narzędzia i materiały są potrzebne by powstała?
Czy jestem w stanie sam/a zrobić książkę? Na te i wiele innych pytań uzyskacie odpowiedź na zajęciach, a zwieńczeniem tych teorii będzie własnoręcznie szyty notes!

 

2. MAKRAMA

Makrama to stara technika plecenia sznurków bez użycia szydełka czy drutów.
Makramę można wykorzystać do wyrobu ozdób na ścianę, ale również wykonania przedmiotów użytkowych. Na zajęciach, kolorowe sznurki wykorzystamy do stworzenia osłonki na doniczkę kwiatową, którą będzie można zawiesić w domu nad oknem, czy na ścianie.

 

3. PRZERÓBKI UBRAŃ 

Znudziły się Wam wasze ubrania, ale szkoda jest Wam je wyrzucić, gdyż nadal są w świetnym stanie? A może mają małe dziurki lub plamki i nie wiecie co z nimi zrobić?
Nic prostszego! Na tym warsztacie poznacie kilka prostych technik jak sobie z tym poradzić. Podczas zajęć będziemy mieć do dyspozycji szereg ozdób w postaci koralików, wstążek, guzików, pieczątek, szablonów i wielu innych elementów, które pozwolą przerobić zapomniane bluzki w największy krzyk mody.

 

4. KULINARNY ZIN 

Każdy i każda z nas posiada swoje ulubione potrawy kulinarne, a znaczna część z nas lubi się nimi dzielić. Jeśli i Ty masz taką potrzebę, a jednocześnie chcesz poznać gusta innych, to zapraszamy na warsztat z kulinarnego zina!
Na zajęciach podzielimy się naszymi ulubionymi przepisami kulinarnymi, które na koniec złożymy w formie książeczki. Każdy przepis będzie ozdobiony spersonalizowaną ilustracją sporządzoną przez uczestnika w formie kolażu. Przygotuj się na pracę plastyczną, wycinanie i klejenie.

 

5. SITODRUK / SZABLON 

Warsztat z wycinania szablonów wprowadza w świat starej techniki druku, dzięki której zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności z przygotowania prostych szablonów.
Szablon wykorzystywany był już wieki temu do ozdabiania tkanin lub innych powierzchni płaskich. Dzięki tym zajęciom nauczysz się jak samemu zrobić szablon, który jest naprawdę prosty!

Na początku zajęć zaprojektujemy prosty wzór graficzny, a następnie przy użyciu odpowiednich narzędzi wytniemy szablon, który przykleimy do ramy sitodrukowej.

Drugim etapem naszej pracy będzie nadrukowanie grafiki na bawełnianą torbę przy pomocy rakla i drukarskiej farby. Torbę z autorską grafiką weźmiesz do domu, a w niej całą masę inspiracji.

 

6. JOGA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Joga to system ćwiczeń fizycznych pozwalający na rozwój fizyczny i psychiczny człowieka. Nasze ciała wymagają wiecznej stymulacji psycho-fizycznej by móc w zdrowiu cieszyć się życiem. Zajęcia na świeżym powietrzu (w przypadku niepogody w sali) będę dopasowane do grupy wiekowej tak, by każdy miał możliwość doświadczenia tej ruchowej praktyki. Ubierz się swobodnie, najlepiej w dres lub getry, załóż wygodne trampki i wskocz z nami na matę.

 

7. CYJANOTYPIA

Cyjanotypia jest starą techniką fotograficzną, dającą charakterystyczne odbitki w kolorze pruskiego błękitu. Zdjęcia, kiedyś wywoływane u fotografa, były częścią każdej rodziny. Dziś przetrzymywane są głównie w wirtualnej przestrzeni.

Warsztat ten ma na celu wprowadzenie w świat fotografii manualnej, gdzie nauczymy się prostego sposobu wywoływania zdjęć przy użyciu prostej chemii, słońca i światła ultrafioletowego.
Jeśli masz ochotę uczestniczyć w tym warsztacie i wywołać własne zdjęcie, prześlij je na adres mailowy:
warsztatydlaseniora@gmail.com

Dodatkowo podczas warsztatu przygotujemy 1 fotograficzną ilustrację wykorzystując otaczającą nas roślinność.

 

8. IGŁĄ MALOWANIE - HAFT

Mam chusteczkę haftowaną co ma cztery rogi”głoszą słowa starej piosenki dla dzieci. Ale czy ktoś rzeczywiście kiedyś taką posiadał?

Jeśli chciałbyś/chciałabyś stworzyć taką unikatową chusteczkę wraz z inicjałami i haftowanymi ozdobami, zapraszamy na warsztat “Igłą malowane”.

Na zajęciach poznamy podstawowe techniki haftu, które zapoczątkują przygodę z igłą i nitką.

 

9. KOKEDAMA

Ogrody sznurkowe to oryginalna metoda ozdabiania przestrzeni żywymi roślinami w niestandardowy sposób. Podczas naszego warsztatu stworzymy niezwykle oryginalne i rzadko spotykanej ozdoby. Wszystko to dzięki przeniesieniu rośliny uprawianej w doniczce wraz z całym systemem korzeniowym i umieszczenie jej w zwartej kuli ziemi. Tak przygotowane elementy mogą być ze sobą łączone, tworząc ogrody sznurkowe, które będą świetnie prezentować się w małych przestrzeniach (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków).

 

10. SZYCIE 

Jeśli nigdy nie miałeś/aś kontaktu z maszyną do szycia, ale zawsze chciałeś/chciałaś spróbować, to ten warsztat jest właśnie dla Ciebie!

Przy użyciu maszyn do szycia, ostrych nożyczek i kolorowych tkanin, nauczymy Cię jak uszyć prostą i wygodną torbę na zakupy. Cały proces twórczy będzie odbywał się pod okiem profesjonalnej krawcowej, która krok po kroku nauczy Cię jak przygotować wykrój, obsłużyć maszynę no i szyć!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zgłoszenia na wybrane zajęcia proszę przesyłać na adres mailowy:

niezbedniksenioralny@panato.org

 

lub telefonicznie na numer +48 504-553-889

 

W razie wątpliwości lub pytań nie rezygnuj, tylko skontaktuj się z nami :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wrocławski Niezbędnik Senioralny

to projekt długofalowy, którego odbiorcami są mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia, którzy od 01.01.2021 r. przeszli na emeryturę. Jest to pakiet upominków, które stanowią zaproszenie do aktywności w mieście po zakończeniu kariery zawodowej. Wrocławski Niezbędnik Senioralny jest wydawany od września 2021 r.

Wrocławski Niezbędnik Senioralny jest przeznaczony dla osób, które po 1 stycznia 2021 roku otrzymały pozytywną decyzję o przyznaniu emerytury, wystawioną przez ZUS. Pakiet otrzymują mieszkańcy Wrocławia.

Co znajdziemy we Wrocławskim Niezbędniku Senioralnym?

Prezydent Wrocławia w specjalnym liście skierował osobiste słowa do odbiorcy Niezbędnika, a w skład pakietu wchodzą:

 

Dokumentami umożliwiającymi odbiór Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego są:

Po odbiór Niezbędnika zapraszamy do jednego z trzech punktów stacjonarnych:

 

 

 

 

WSS Panato
Formularz zgłoszeniowy