Upcycling - definicja, pomysły i inspiracje

Upcycling - definicja, pomysły i inspiracje WSS Panato

08 kwietnia 2021

Upcycling to słowo, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Sprawdź co oznacza upcycling, co go odróżnia od downcyclingu i recyclingu oraz poznaj pomysły na upcycling prosto z PANATO!

Na skróty:

Upcycling - definicja

Książkowa definicja słowa upcycling (również: upcykling) głosi, iż jest to "forma przetwarzania wtórnego, w wyniku której powstają produkty o wartości wyższej niż te, z których zostały one stworzone"[1]. Upcycling to pojęcie, które pojawiło się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Koncepcja upcyklingu została przedstawiona w 1999 roku przez Riemanna Verlaga w publikacji "Upcycling", ale pojęcie zyskało na popularności dopiero w 2002 roku, po publikacji książki pt.: "Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things" autorstwa Williama McDonougha oraz Michaela Braungarta. 

Upcycling to jednocześnie przeciwieństwo downcyclingu i tzw. wyższa forma recyclingu.

Upcycling a downcycling

Downcycling to proces, w wyniku którego powstają produkty o wartości niższej niż te, z których zostały one stworzone. Oznacza to, że w procesie powstawania danego produktu, ten traci na swojej wartości. Sztandarowym przykładem downcyclingu jest przetwórstwo papieru. Z każdym kolejnym powtarzającym się procesem, zmniejsza się jego wartość.

Upcycling a recycling

Upcycling, podobnie jak recycling, wpisuje się w ideę zero waste (lub less waste). Różnica między upcyclingiem a recyclingiem przejawia się jednak tym, że w przypadku upcyclingu nie tylko segregujemy odpady i zmniejszamy ich ilość poprzez ponowne wykorzystanie i wytworzenie nowego produktu lub tworzywa, ale wartość wyproduktowanych produktów jest wyższa niż przedtem.

Upcycling - pomysły i inspiracje

Upcycling to powtórne wykorzystanie niepotrzebnych produktów i zamiana ich w pełnowartościowy, nowy produkt. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku wykorzystania niepotrzebnych surowców, np. banerów reklamowych, mają one różne gramatury i różne wielkości. To determinuje wybór docelowych produktów. Na przykład w przypadku banerów wyróżniamy:

 • banery vinylowe (gładkie, grube, ciężkie),
 • banery z siatki mesh (dziurkowana siatka, lżejsza i cieńsza od vinylu).

Podobnie jest też z innymi surowcami. Jednak nie zmienia to faktu, że mając ciekawy pomysł, można stworzyć dosłownie "coś z niczego". Doskonałym tego przykładem jest zamiana starych palet na meble czy stworzenie doniczki z puszki po fasoli. Ale w rzeczywistości pomysłów na upcycling jest znacznie więcej. Poniżej prezentujemy listę inspiracji upcyclingowych, w tym także i te, które realizujemy samodzielnie!

 • torby, plecaki i akcesoria reklamowe z banerów reklamowych, roll-up'ów, flag, plandek czy materiałowych plakatów wyborczych (te zrealizujesz u nas!),
 • karmnik dla ptaków z klosza starej lampy,
 • naszyjnik wykonany z części do zegarków,
 • świecznik z butelek po winie,
 • zegar ścienny z tarczą i wskazówkami ze skrzynki na owoce,
 • półka na naczynia z folderu biurkowego,
 • uciekacz z plastikowego opakowania po napoju,
 • poduszka z dziurawych swetrów,
 • stare gazety jako opakowania na prezent,
 • torebka z męskiej koszuli,
 • atrakcyjny uchwyt do iPoda z nieatrakcyjnego krawatu,
 • rustykalny stojak na narzędzia ze starych grabi.

Dlaczego upcycling wpisuje się w CSR firm?

CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu (również biznesowy social responsibility), to "strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne"[2]. Ich wynikiem jest zrównoważony rozwój społeczeństwa, zarówno w kontekście dobrobytu i zdrowia, ale również w zgodzie z prawem i międzynarodowymi normami postępowania.

Upcycling dla firm - korzyści

Korzyści z upcyclingu dla firm i organizacji, a w konsekwencji także i dla społeczeństwa jest bardzo wiele. Co więcej, idealnie wpisują się w strategię CSR większości firm. Wśród najważniejszych i najczęściej przytaczanych korzyści z upcyclingu materiałów dostarczanych do i przetwarzanych przez PANATO należy wskazać:

 • proekologiczność - w PANATO przetwarzamy "śmieci", nadając im nowe życie w postaci modnych, niepowtarzalnych i funkcjonalnych produków;co więcej, skorzystanie przez firmę z usługi upcyclingu stanowi wzór współczesnych trendów eko,
 • ograniczenie konsumpcji - ponowne wykorzystanie surowca ogranicza konieczność produkowania nowego,
 • zauważalne oszczędności - firmy nie ponoszą kosztów utylizacji banerów,
 • znakomity sposób na promocję swojej firmy poprzez wytworzenie personalizowanych gadżetów z przetworzonych i nieaktualnych powierzchni reklamowych.

Zamówienia na gadżety z upcyclingu w PANATO

Z przyjemnością nawiązujemy współpracę z firmami, biurami festiwalowymi, instytucjami kulturalnymi, agencjami reklamowymi i innymi podmiotami, którym podobnie jak nam, idea zero waste jest szczególnie bliska. Podejmujemy się każdej realizacji. Przetwarzamy banery reklamowe i banery wyborcze w wyjątkowe, ręcznie wykonane (ang. handmade) torby, plecaki, worki, nerki, saszetki, pokrowce i inne akcesoria reklamowe, w ilościach detalicznych i hurtowych.

Upcycling z PANATO to dowód na świadomą, proekologiczną postawę połączoną z nowoczesnymi trendami europejskimi. Jesteśmy jednym z czołowych producentów gadżetów reklamowych z upcyclingu. Nasze torby z banerów, plecaki z banerów czy etui na laptopy cieszą się ogromną popularnością i przyczyniają się do promocji firm, instytucji kultury i organizacji trzeciego sektora nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Proces zamówienia gadżetów z upcyclingu

Zamówienia na gadżety z upcyclingu realizujemy w PANATO według następujących etapów:

 1. Określenie przez Klienta liczby metrów kwadratowych banerów jakie posiada oraz ich rozmiaru (im dokładniejsze otrzymamy dane, tym precyzyjniej możemy okreslić liczbę produktów jaka może z tego powstać).
 2. Wybór produktów z oferty PANATO.
 3. Wybór przez Klienta dodatków, które są niezbędne do uszycia produktów (np. w plecakach są to regulatory, zamki, taśmy na system nośny, nowa podszewka, itp.).
 4. Wysyłka przez Klienta banerów na taką ilość produktów, jaką zamówił. W przypadku otrzymania zbyt dużej ilości odsyłamy nadwyżkę lub utylizujemy za dodatkową opłatą (do wyboru).

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów zamówienia. Jesteśmy do Państwa dyspozycji:

Netografia:

[1] HGTV, Upcycling - co to? Pomysły i inspiracje od naszych prowadzących, https://hgtv.pl/inspiracje/porady,3747,n/upcycling-co-to-pomysly-i-inspiracje-od-naszych-prowadzacych,321323.html, [Data odczytu: 08.04.2021]

[2] HARBINGERS, Społeczna odpowiedzialność biznesu. Przykłady CSR w obliczu koronawirusa, https://harbingers.io/blog/spoleczna-odpowiedzialnosc-biznesu, [Data odczytu: 08.04.2021]

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Oddaj swój głos  

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosów

ul. Jedności Narodowej 68A
50-258 Wrocław
Godziny otwarcia:
Pn - Pt: 08:00 – 16:00
WSS Panato
Formularz kontaktowy

Masz pytania związane z wyceną i asortymentem? Chcesz zamówić próbki lub wzornik materiałów? Skontaktuj się z nami przez formularz! Tak będzie najskuteczniej!Czytaj więcej