Torby z banerów reklamowych Zero Waste

Zero waste - żyj bez śmieci, żyj lepiej!

Zero waste - żyj bez śmieci, żyj lepiej! WSS Panato

18 grudnia 2019

Coraz więcej firm wprowadza politykę proekologiczną i stara się kierować zasadami zero waste w gospodarowaniu zasobami. Taka tendencja zaczyna również obowiązywać w systemie prawnym na poziomie zarządzania państwami.

Idea zero waste w Polsce dopiero rozwija się, ale świadomi konsumenci zaczynają oczekiwać zmian od działań firm i urzędów. A co Ty możesz zrobić dla środowiska? Jak być zero waste na co dzień i bez fanatyzmu?

Idea zero waste. Być o krok przed recyklingiem

Zero waste to takie gospodarowanie zasobami, które pozwala na generowanie jak najmniejszej ilości odpadów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję i ponowne wykorzystywanie wszystkich materiałów czy produktów. Zasady, określone jako 5R pomagają w realizacji tej idei na co dzień. Są to:

  • REFUSE czyli odmawiaj. Jeśli ktoś chce Ci wręczyć gifty lub gadżety reklamowe, zastanów się czy ich produkcja lub opakowanie nie szkodzi środowisku oraz czy naprawdę ich potrzebujesz. Jeśli więcej osób będzie odmawiało przyjęcia ulotek lub kawy w jednorazowych kubkach w końcu może się coś zmienić.
  • REDUCE czyli ograniczaj. Nie kupuj rzeczy nieprzemyślanych, nieprzyjaznych środowisku i złych jakościowo, które zbyt szybko stać mogą się śmieciami. Na tym polega odpowiedzialna konsumpcja. To jest ten krok przed recyklingiem. Najlepiej odłóż decyzje na później. Być może po jakimś czasie okaże się, że nie potrzebujesz kolejnej koszuli, a nóż do krojenia w zupełności Ci wystarcza zamiast urządzenia do szatkowania.
  • REUSE czyli wykorzystaj ponownie. Jeśli dany przedmiot nie może być już wykorzystywany w taki sposób jak dotychczas, bądź kreatywny i nadaj mu nową funkcję. Szklane słoiki wykorzystaj jako szklanki na piknik, wsadź do nich świece lub użyj jako wazoniki.
  • RECYCLE czyli przetwarzaj. Segreguj odpady w taki sposób, by nadawały się do recyklingu. Rób to zgodnie z zasadami, które obowiązują w twojej gminie. Jedna mokra chusteczka wrzucona do odpadów z makulaturą może sprawić, że cała partia nie nada się już do przetworzenia.
  • ROT czyli kompostuj. Wybieraj takie produkty, które łatwo się rozłożą, a jeśli masz taką możliwość to załóż kompostownik.

To nie takie trudne. Zero waste bez spiny

Najtrudniej dokonać zmian na poziomie decyzji. Jak już jesteśmy przekonani do czegoś, to łatwiej wdrażać nam nowe nawyki w życie. Co może utrudniać wprowadzenie idei zero waste w życie?

Zbyt wygórowane ambicje, nieadekwatne do naszych możliwości. Podobnie dzieje się jak postanowimy trzymać się diety, która jest dla nas zbyt radykalna. Później nienawidzimy diety, a może wystarczyłoby być dla siebie mniej surowym i na początku zmniejszyć wobec siebie oczekiwania?

Działania w zgodzie zero waste powinny pasować do naszego stylu życia. Spróbuj najpierw oprzeć się na idei waste less. Jeśli zapomnisz woreczka zrobionego z niepotrzebnej firanki w duchu zero waste lub bawełnianej torby na zakupy nie katuj się. Ogranicz użycie foliówek robiąc zakupy. Jabłka i gruszki nie muszą być w oddzielnych opakowaniach, a reklamówkę możesz zamienić na torbę papierową. Foliówki, które weźmiesz tym razem spróbuj wykorzystać ponownie na następnych zakupach. Nic tak nie ostudza zapału jak wyrzuty sumienia. Jeśli czasami nie masz wyjścia, po prostu wybieraj mniejsze zło. Zawsze jest jakiś wybór.

Zero waste w praktyce. Kilka przykładów

Jest wiele blogów zero waste, które promują najróżniejsze rozwiązania w każdej dziedzinie życia, od niemarnowania żywności, przez ponowne wykorzystywanie trudnych do przetworzenia opakowań, po sposoby na ograniczenie konsumpcji.

Oto najbardziej popularne przykłady zero waste:

  • Możesz przekazać nam zużyte rollupy i banery reklamowe, a my zrobimy z nich modne plecaki i akcesoria;
  • Zamiast robić duże zakupy w supermarkecie, zaplanuj co będziesz jeść w ciągu tygodnia. Kup tylko niezbędne produkty i to najlepiej lokalne w osiedlowym sklepie;
  • Staraj się zabierać na zakupy worki bawełniane lub worki poliestrowe. Te poliestrowe wejdą nawet do najmniejszej torebki, więc zawsze możesz mieć je przy sobie. Jeśli chcesz kupić produkty, które zostaną przez obsługę sklepu lub restaurację zapakowane w foliówki/opakowania styropianowe weź swoje pojemniki wielokrotnego użytku;
  • Stary, niepotrzebny ręcznik podziel na małe szmatki i wykorzystaj do sprzątania. Jeszcze lepiej jak będą miały różne kolory w zależności od stref sprzątania np. do kuchni kolor żółty, a do łazienki zielony. Wtedy możesz je prać i wykorzystywać ponownie.

Każdy może praktykować zero waste, wybierając rozwiązania adekwatne do siebie i swoich możliwości. Wbrew niektórym opiniom zero waste nie jest drogim przedsięwzięciem. Szanujemy zasoby i swoje pieniądze poprzez kreatywne poszukiwanie oszczędności. To chyba największe benefity z zero waste, dla nas i dla środowiska.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Oddaj swój głos  

Średnia ocen 4.8/5 na podstawie 5 głosów

ul. Jedności Narodowej 68A
50-258 Wrocław
Godziny otwarcia:
Pn - Pt: 08:00 – 16:00
WSS Panato
Formularz kontaktowy

Masz pytania związane z wyceną i asortymentem? Chcesz zamówić próbki lub wzornik materiałów? Skontaktuj się z nami przez formularz! Tak będzie najskuteczniej!



Czytaj więcej