Torba bawełniana - jeden z rodzajów toreb ekologicznych

Rodzaje toreb ekologicznych

Rodzaje toreb ekologicznych WSS Panato

12 stycznia 2020

Spis treści

Panuje powszechny pogląd, że torby bawełniane są ekologiczne, ponieważ są biodegradowalne. Tymczasem temat dotyczący tkanin ekologicznych, a w związku z tym toreb, jest bardziej złożony.

Prawdę mówiąc na polskim rynku trudno mówić o całkowicie ekologicznych torbach, występujących na wielką skalę. Bardziej uczciwie jest powiedzieć o prośrodowiskowym podejściu w dobieraniu materiałów czy szyciu toreb. O jakich torbach mówimy, że są ekologiczne lub dobre dla środowiska?

Rodzaje toreb ekologicznych i ich cechy

Przede wszystkim, aby uznać torby za takie, które mniej szkodzą środowisku, powinniśmy zastanowić się przynajmniej czy są wielokrotnego użytku, czy są biodegradowalne lub pochodzą z materiałów odzyskanych w ramach recyklingu lub nadają się do recyklingu. W ramach poniższego przeglądu zauważymy, że w każdym rodzaju toreb przeważa trochę inna cecha.

Torby materiałowe możemy podzielić na torby bawełniane i torby poliestrowe, a także mniej spotykane np. torby z tyveku. W przypadku toreb bawełnianych trzeba przyznać, że są z pewnością biodegradowalne. Nie można jednak powiedzieć, że każda torba bawełniana jest ekologiczna, ponieważ jest to zależne od tego, czy bawełna, z której została wyprodukowana, była uprawiana w sposób ekologiczny (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Bawełna organiczna - wszystko, co musisz wiedzieć!"). Niestety większość upraw bawełny jest nieorganiczna, a do jej produkcji zużywa się hektolitry wody oraz stosuje chwasto i owadobójcze środki. Można jednak zamówić tkaninę z eko-certyfikatem jeśli chcemy mieć pewność, że nasze torby bawełniane będą nie tylko przyjazne środowisku, ale właśnie ekologiczne.

Torby poliestrowe z materiału odzyskanego w ramach recyklingu (PET) są mniej postrzegane jako ekologiczne, choć tworzywo z jakich zostały wyprodukowane wykorzystano ponownie. Fakt, że nie trafiły do gleby, aby tam rozkładać się około 400 lat, przemawia za tym, by uznać zarówno te torby, jak i torby z tyveku jako przyjazne środowisku. Tyvek wygląda jak pognieciona kartka papieru, ale w rzeczywistości to trwały, wodoodporny materiał, który można poddać w 100% recyklingowi.

Wszystkie wymienione torby materiałowe są trwałe i wielokrotnego użytku. Torby bawełniane są biodegradowalne, a torby z poliestru (typu PET) i tyveku nadają się do recyklingu lub są wykonane w ramach recyklingu.

Torby papierowe też mogą być trwałe

Bardzo popularne szare torby z papieru z różnymi nadrukami coraz częściej są wykorzystywane szczególnie przez sklepy spożywcze i odzieżowe do pakowania produktów. Jak najbardziej są one biodegradowalne, lecz w porównaniu z torbami materiałowymi raczej mało trwałe. Przełomowym odkryciem jest tkanina o nazwie washable paper, która wyglądem przypomina skórę, a składa się w większości z celulozy.

Torby z washable paper można prać, więc są nie tylko solidniejsze niż zwykłe papierowe torby, ale też mogą być zdecydowanie dłużej używane, zachowując swój dotychczasowy oryginalny wygląd.

Wybierając torby ekologiczne powinniśmy wziąć też pod uwagę zużycie paliw podczas transportu zamawianych przez producenta tkanin oraz miejsce produkcji. Im mniej kilometrów liczy trasa dostawy, tym bardziej nasze torby będą ekologiczne w ogólnym rozrachunku.

Zatem polscy dostawcy materiałów, dodatków pasmanteryjnych oraz polskie szwalnie to zdecydowanie lepszy wybór, bardziej przyjazny środowisku niż sprowadzanie produktów z Azji lub zakup u polskich pośredników. Może się to wydawać bardzo skomplikowane, aby zespolić te wszystkie elementy w całość, ale istnieją tacy producenci toreb jak my, którzy starają się być możliwie najbardziej ekologiczni. Z powodzeniem od wielu lat współpracujemy z lokalnymi dostawcami nici, taśm pasmanteryjnych, surowej bawełny, zamków, dodatków pasmanteryjnych i sznurków kontrolując również ślad węglowy jaki dostarczają zamawiane przez nas materiały. Skupiamy się na jakości każdej szytej przez nas torby lub plecaka, szanując zasoby i środowisko podczas jej produkcji.

Marcin Balana

Marcin Balana

Miłośnik nowoczesnych form reklamy i podejścia less waste. Zawodowo specjalista ds. SEO, zaś prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec Mikołaja.

Facebook

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Oddaj swój głos  

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosów

banery wyborcze po wyborach

Banery wyborcze po wyborach - co można z nich zrobić?

Banery produkowane są z grubego i wytrzymałego materiału, którego nie można zaliczyć do typowych odpadów komunalnych. W związku z tym nieaktualne banery wyborcze należy zagospodarować we własnym zakresie. Co ciekawe, nie

15 marca 2024

gadżety festiwalowe

Niezbędnik festiwalowicza, czyli co zabrać na festiwal?

Co roku, lipiec i sierpień to miesiące, w których w Polsce odbywa się najwięcej festiwali. Przygotowaliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy, które warto zabrać na festiwal. Oto niezbędnik festiwalowicza!

12 lipca 2020

rodzaje masek ochronnych

Fakty i mity na temat masek ochronnych

Maseczki przed zarażeniem koronawirusem stały się towarem, który jest poszukiwany nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie. Sytuacja epidemiologiczna spowodowana COVID-19 sprawiła, że ze sklepów i aptek zniknęły maseczk

15 maja 2020

ul. Jedności Narodowej 68A
50-258 Wrocław
Godziny otwarcia:
Pn - Pt: 08:00 – 16:00
WSS Panato
Formularz kontaktowy

Masz pytania związane z wyceną i asortymentem? Chcesz zamówić próbki lub wzornik materiałów? Skontaktuj się z nami przez formularz! Tak będzie najskuteczniej!



Czytaj więcej