bawełna organiczna

Bawełna organiczna - wszystko, co musisz wiedzieć!

Bawełna organiczna - wszystko, co musisz wiedzieć! WSS Panato

06 sierpnia 2019

Bawełna powszechnie kojarzy się z czymś naturalnym i ekologicznym. Jest to materiał oddychający i przyjemny w dotyku, który znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, min. w branży modowej i dekoratorskiej.

Czy bawełna zawsze jest ekologiczna?

Współczesny przemysł bawełniany wykorzystuje do wzrostu roślin olbrzymie ilości środków chemicznych. Dane statystyczne dowodzą, że uprawy bawełny zajmują tylko 3% powierzchni naszej planety, a do jej wyhodowania używa się minimum 20% środków owadobójczych i 10% pestycydów z całego światowego obiegu!

Na poszczególnych etapach przetwarzania surowca zużywa się hektolitry wody oraz stosuje wybielacze, chemiczne barwniki oraz chlor, dlatego należy uczciwie przyznać, że współczesny przemysł bawełniany - pomimo "naturalnego" pochodzenia samej rośliny - nie jest ekologiczny. 

Ale czy są wyjątki? Naturalnie!

Bawełna organiczna - jedyna bawełna ekologiczna

Wyjątek stanowi bawełna organiczna z certyfikatem, której uprawa spełnia rygorystyczne zasady rolnictwa ekologicznego, m.in zakaz stosowania pestycydów w procesie wzrostu roślin oraz ograniczenie w zużyciu wody. Co więcej, bawełnę organiczną można uprawiać wyłącznie na glebie, która jest do tego celu odpowiednio przygotowana, czyli oczyszczona z nawozów i zanieczyszczeń.

W konsekwencji powyższego, proces uprawy eko bawełny jest kilka razy droższy od uprawy bawełny konwencjonalnej, dlatego bardzo niewielu plantatorów decyduje się na stosowanie metod ekologicznych. Bawełna organiczna jest obecnie uprawiana na niewielką skalę, a ekologiczna przędza wykorzystywana jest głównie do produkcji tkanin dzianinowych, przeznaczonych do produkcji odzieży bawełnianej, głównie t-shirty, bluzy i bluzki, spodnie itp.

Dostępność bawełny ekologicznej w Polsce

W Polsce, ze względu na klimat, uprawa bawełny jest niemożliwa. Szukając dostawców tkanin bawełnianych albo dodatków pasmanteryjnych musimy mieć świadomość, że oferta hurtowni tekstylnych obejmuje w większości towary importowane z zagranicy (głównie bliski i daleki wschód), których proces produkcji jest bliżej nieokreślony. Wyjątek stanowią bawełny naturalne, które mogą być produkowane z importowanej przędzy ekologicznej przez polskie tkalnie. Należy jednak pamiętać, że przetwórstwo ekologicznej przędzy nie jest standardem produkcyjnym i należy do rzadkości.

Jako producent toreb bawełnianych dbamy o to, aby nasze produkty były możliwie ekologiczne. W praktyce oznacza to, że zwracamy uwagę na ślad węglowy, jaki zostawiają zamawiane przez nas materiały i wybieramy lokalnych dostawców. Wśród naszych dostawców są polscy producenci nici, taśm pasmanteryjnych, surowej bawełny, zamków oraz dodatków pasmanteryjnych.

W naszej szwalni każdego roku powstaje kilkadziesiąt tysięcy toreb bawełnianych, plecaków z bawełny oraz bawełnianych worków na sznurkach. Każdy z tych produktów cechuje się wysoką jakością oraz ekologicznych podejściem do procesu produkcji, czyniąc nas jedną z niewielu szwalni o podejściu prośrodowiskowym.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Oddaj swój głos  

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

ul. Jedności Narodowej 68A
50-258 Wrocław
Godziny otwarcia:
Pn - Pt: 08:00 – 16:00
WSS Panato
Formularz kontaktowy

Masz pytania związane z wyceną i asortymentem? Chcesz zamówić próbki lub wzornik materiałów? Skontaktuj się z nami przez formularz! Tak będzie najskuteczniej!Czytaj więcej