jak zdezynfekować torebkę

Jak zdezynfekować torebkę?

Jak zdezynfekować torebkę? WSS Panato

21 stycznia 2021

Jak zdezynfekować torebkę w poprawny sposób? Temat dezynfekcji jest powszechnie podnoszony zwłaszcza w obliczu epidemii koronawirusa. Dotyczy on również przedmiotów codziennego użytku, w tym także damskich torebek.

W niniejszym artykule znajdziecie cenne wskazówki na temat prawidłowej dezynfekcji torebki. Innymi słowy, pokażemy jak krok po kroku zdezynfekować torebkę, aby była czysta i jednocześnie aby nie narazić jej na uszkodzenie.

Dlaczego należy dezynfekować torebkę?

Damska torebka jest niezwykle atrakcyjnym siedliskiem dla bakterii. Z badań brytyjskiej firmy Initial Washroom Hygiene wynika, iż co piąta torebka ma więcej bakterii niż przeciętna toaleta! Skąd takie wnioski? Wystarczy prześledzić to, w jaki sposób korzysta się z torebki w ciągu standardowego dnia.

Bez względu na to, czy korzystamy z torebki typu kopertówka, czy torby na zakupy, ich powierzchnie stykają się z różnymi powierzchniami na których bytują bakterie. Nawet w dobie pandemii koronawirusa, zdarza się nam jechać środkiem komunikacji miejskiej i niejednokrotnie dotknąć torebką o poręcz. Tankując samochód na stacji paliw, dotykamy pistoletu dystrybutora, a następnie sięgamy po portmonetkę do torby.

Bakterie mogą być zatem nie tylko na zewnątrz, ale również i wewnątrz torebki. To główny powód dla którego należy dezynfekować torebki, plecaki, worki i inne przedmioty codziennego użytku.

Jak zdezynfekować torebkę materiałową?

Dezynfekcja torebki materiałowej jest znacznie prostsza niż dezynfekcja torebki skórzanej. Po opróżnieniu torebki z jej zawartości i ponownym sprawdzeniu zakamarków, koniecznie należy zapoznać się z zaleceniami producenta torebek. Znajdują się one każdorazowo na metce, zwykle wewnątrz torebki.

Najczęściej jednak, damskie torebki, ale również torby reklamowe i inne rodzaje torebek, wystarczy wrzucić do pralki, dodać rozsądną ilość detergentu i ustawić pranie na wysoką temperaturę. Warto jednak zauważyć, że w przypadku toreb wyposażonych w dodatki ze skóry naturalnej lub ekoskóry, trzeba podjąć inne działania aby je właściwie wyczyścić.

Jak zdezynfekować torebkę skórzaną?

Testy przeprowadzone przez Initial Washroom Hygiene wykazały, że skórzane torebki są najczęściej zaatakowanym przez bakterie rodzajem toreb. Wynika to głównie z ich faktury. Zatem jak zdezynfekować torebkę skórzaną?

Dezynfekcja torebek skórzanych, zarówno ze skóry naturalnej, jak i skóry ekologicznej, powinna odbywać się na dwóch polach:

  • czyszczenie torebki od wewnątrz, oraz
  • czyszczenie torebki z zewnątrz.

Dezynfekcja torebki od wewnątrz

Aby móc zdezynfekować torebkę skórzaną, podobnie jak w przypadku torebek materiałowych, należy opróżnić ją ze wszystkich "klamotów". Następnie, jeżeli to tylko możliwe, należy wywinąć podszewkę, solidnie ją wytrzepać i mocząc, wyprać ręcznie. Jeżeli nie da się wywinąć wnętrza, warto wilgotnym, miękkim materiałem z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego przecierać aż do uzyskania efektu czystości. Po zakończeniu czynności należy pozostawić torebkę otwartą w przewiewnym miejscu i jednocześnie z dala od źródeł ciepła (kaloryfera, słońca, itp.). 

Dezynfekcja torebki z zewnątrz

Po wyczyszczeniu torebki od środka, należy przejść do dezynfekcji torebki z zewnątrz. W tym celu warto zaopatrzyć się w:

  • wacik kosmetyczny i
  • domowy środek czyszczący (np. mydło, płyn do mycia naczyń, spirytus) lub specjalistyczne produkty czyszczące, tudzież
  • nawilżane chusteczki dla niemowląt, lub
  • parownicę.

W zależności od rodzaju skóry, technika czyszczenia będzie inna. Zdaniem wielu osób, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest parownica. Wytworzona sucha para doskonale zwalcza wszelkie wirusy, bakterie i patogeny. Równie dobrze radzi sobie spirytus, jednak może nie być on obojętny dla skóry i skutkować odbarwieniem materiału. W razie chęci skorzystania z alkoholu przy dezynfekcji torebki, warto wypróbować jego działanie w najmniej widocznym miejscu.

Alternatywą do alkoholu mogą być chusteczki dla niemowląt. Nie zawierają alkoholu i są bardzo delikatne, a tym samym bezpieczniejsze dla materiału, w tym jego koloru i faktury. Świetnie radzą sobie z kurzem i drobnymi zabrudzeniami.

Powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest również stosowanie specjalistycznych środków czczyszczących do torebek skórzanych. W zależności od rodzaju materiału, różnią się składem i sposobem stosowania. Warto więc każdrorazowo przed użyciem zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu lub zaleceniami znajdującymi się na zewnętrznej stronie opakowania. W końcu inaczej wygląda czyszczenie torebki ze skóry saffiano, inaczej ze skóry lateksowej, a jeszcze inaczej ze skóry licowej czy skóry węża.

Dezynfekcja torebki z zewnątrz powinna obejmować minimum wszystkie elementy dotykane na co dzień, tj. rączki, zamki i pasek.

Jak często dezynfekować torebkę?

Jak często poddawać dezynfekcji torebkę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od częstotliwości jej użytkowania oraz stopnia zabrudzenia. Nie należy zapominać również o dezynfekcji zawartości torebki. Wskazane wyżej wyniki badań podkreśliły iż najbrudniejszą pozycją w przeciętnej torebce jest krem do rąk, a zaraz za nią tusz do rzęs i pomadka / szminka.

Warto jednak mieć na względzie fakt, iż to od nas zależy własna higiena i bezpieczeństwo. Wydaje się więc rozsądnym przynajmniej raz na kwartał zrobić porządek w torebce i poddać ją dezynfekcji.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Oddaj swój głos  

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosów

ul. Jedności Narodowej 68A
50-258 Wrocław
Godziny otwarcia:
Pn - Pt: 08:00 – 16:00
WSS Panato
Formularz kontaktowy

Masz pytania związane z wyceną i asortymentem? Chcesz zamówić próbki lub wzornik materiałów? Skontaktuj się z nami przez formularz! Tak będzie najskuteczniej!



Czytaj więcej